Veel kademuren in Amsterdam zijn aan het eind van hun technische levensduur of beginnen schade te vertonen. Om de kades programmatisch te vernieuwen, heeft de gemeente Amsterdam een bijzondere aanbesteding op de markt gebracht: het Innovatiepartnerschap Kademuren (IPK). Deze nieuwe aanpak heeft G-kracht, een van de drie geselecteerde partners, gemotiveerd om op zoek te gaan naar nieuwe methoden en buiten de kaders te durven denken. Met als resultaat de inzet van high-tech machines, waaronder de Gyro Piler, en een slank ontworpen constructie.
Over het Innovatiepartnerschap Kademuren is in Cement een serie van vier artikelen verschenen.
De combinatie G-kracht is een samenwerking tussen de specialistische familiebedrijven (allen met een ‘G’): Gebr. de Koning, Van Gelder en Giken Europe, een dochteronderneming is van een Japans ontwikkelbedrijf. Binnen deze bedrijven zijn alle disciplines rondom het vernieuwen van kademuren aanwezig.
Gemeente Amsterdam kan, als initiatiefnemer van het Innovatiepartnerschap kademuren Amsterdam, ook worden gezien als partner van de combinatie en dus als vierde ‘G’.
In totaal is in Amsterdam voor zo’n 200 km kademuren met voorrang actie nodig. Hierbij wordt de gemeente beperkt door allerlei belangen in de complexe stedelijke omgeving, wat zich vertaalt in lage bouwsnelheid en relatief hoge kosten. De markt werd uitgedaagd om de kademuren sneller, goedkoper en met minder hinder en beperkingen voor de omgeving te vervangen. De hoofddoelstellingen hierbij: minimale hinder, kortere doorlooptijd, zoveel mogelijk universele toepasbaarheid en lage kosten. Nevendoelstellingen zijn duurzaamheid, multifunctionaliteit en stimuleren van innovatie.
Reacties