Log in
inloggen bij Cement
Hulp bij wachtwoord
Geen account?
shop word lid
Home / Alle kennis / Artikelen

Van slopen naar oogsten

Hergebruik constructieve elementen vraagt meer dan zorgvuldig demonteren Arend van de Beek, Jacques Linssen - 6 oktober 2026

Constructieve elementen krijgen steeds vaker een tweede leven. Voor sloopbedrijven betekent dat een fundamentele omslag: niet slopen, maar zorgvuldig oogsten. Dat vraagt niet alleen technische kennis, maar ook vroege planning, goede kwaliteitsborging, uitgekiende logistiek en een haalbare businesscase. Intrinsieke motivatie is daarbij belangrijk, want financieel is hergebruik nog niet in ieder project de vanzelfsprekende keuze.

In het kort

  • Hergebruik constructieve elementen is een hoogwaardiger vorm van hergebruik dan recycling
  • Hergebruik vraagt om een andere manier van ontwerpen
  • Een belangrijke uitdaging is het samenbrengen van vraag en aanbod.
  • Het moment waarop elementen vrijkomen, sluit zelden aan op het moment waarop ze nodig zijn
  • Hergebruik is financieel helaas niet altijd interessant
  • Marktwerking kan uiteindelijk in het voordeel van hergebruik gaan werken
  • Hergebruik van kanaalplaten begint redelijk gangbaar te worden
  • Er is recent veel kennis en ervaring opgedaan met hergebruik van constructieve elementen en er lopen diverse onderzoeksprojecten
  • Digitalisering is cruciaal voor het succes van hergebruik
  • Bij nieuwbouw moet al in de ontwerpfase rekening worden gehouden met toekomstig hergebruik

Gebouwen eindigen niet langer vanzelfsprekend als puin, maar worden steeds meer gezien als bron van constructieve elementen voor nieuwe toepassingen. Het is een hoogwaardiger vorm van hergebruik dan recycling en bovendien wordt CO2 bespaard doordat je geen nieuw beton of staal hoeft te gebruiken. Daar komt echter het nodige bij kijken; hergebruik vraagt de inzet van de hele keten.

Sleutel tot succes

Een belangrijke sleutel tot succes ligt bij opdrachtgevers. Die kunnen hergebruik afdwingen in de uitvraag, ook al is het vanuit economisch perspectief niet altijd de beste keuze. Bij hen moet de afweging vooral voortkomen uit een intrinsieke of morele motivatie. Dat geldt zeker voor publieke opdrachtgevers, die een voorbeeldfunctie vervullen.

De invloed van ketenpartners is zeker zo groot. Ontwerpers moeten er heil in zien, aannemers moeten het aandurven en oogsters moeten zorgen voor goede kwaliteit en bestendige bedrijfsmodellen. Steeds meer ingenieursbureaus zien hergebruik als serieuze optie. En ook bij architectenbureaus lijkt er het nodige in beweging te komen.

Er zijn nog altijd veel partijen die het liefst met nieuwe materialen werken. Daarmee zijn ideeën nou eenmaal makkelijker te verwezenlijken: er zijn minder beperkingen in bijvoorbeeld maatvoering en beschikbaarheid. Esthetica heeft daarbij ook invloed: het eerdere leven is vaak zichtbaar door bijvoorbeeld roestvorming, kleine beschadigingen of mosgroei. Al kun je dat juist ook omarmen. Hergebruik wordt zelfs wel benadrukt: sloophout of delen van de ruwbouw worden in het zicht gebracht. PR speelde daarbij een rol. Maar steeds vaker blijft hergebruik onzichtbaar in het resultaat, zeker als het de ruwbouw betreft. En juist in de ruwbouw is veel winst te behalen als het gaat om besparing van afval, grondstoffen en CO2-uitstoot.

Volledige bericht lezen?

Het volledige item is gratis beschikbaar voor onze leden.
Nog geen lid? meld u aan bij ons netwerk.

Reacties

x Met het invullen van dit formulier geef je Cement en relaties toestemming om je informatie toe te sturen over zijn producten, dienstverlening en gerelateerde zaken. Akkoord
Cement ©2026. All rights reserved.

Deze website maakt gebruik van cookies. Meer informatie AccepterenWeigeren