Log in
inloggen bij Cement
Hulp bij wachtwoord
Geen account?
shop word lid
Home / Alle kennis / Artikelen

Ontwerpen binnen het ReCreate-project

Overzicht demontage- en hergebruikprojecten Simon Wijte, Marcel Vullings - 7 oktober 2026

In het internationale ReCreate-project wordt onderzoek gedaan naar het hergebruik van prefab-betonelementen die oorspronkelijk niet voor demontage zijn ontworpen. Dit gebeurt door een combinatie van wetenschappelijk onderzoek en praktijkgerichte proefprojecten op het gebied van demontage en hergebruik.

In het kort

  • In het ReCreate-project wordt onderscheid gemaakt tussen proefprojecten voor demontage en proefprojecten voor hergebruik
  • In Finland, Zweden, Duitsland en Nederland zijn zes demontageproefprojecten uitgevoerd
  • Van de uit de demontageprojecten geoogste elementen zijn in de deelnemende landen verschillende nieuwe gebouwen gebouwd en/of ontworpen
  • De verschillende projecten laten twee verschillende concepten van hergebruik zien
  • Een van de belangrijkste voorwaarden voor een efficiënt en veilig hergebruik van prefab betonelementen is de beschikbaarheid van documenten
  • Uit de verschillende projecten komt naar voren dat regelgeving geen struikelblok hoeft te zijn

In het ReCreate-project wordt samengewerkt door vier universiteiten – uit Finland, Zweden, Duitsland en Nederland – en diverse commerciële ReCreate-projectpartners. Er zijn en worden verschillende proefprojecten uitgevoerd. De organisatie van de proefprojecten is steeds landgebonden. Dit in tegenstelling tot de wetenschappelijke activiteiten, waarbij continu sprake is van het uitwisselen van kennis en ervaringen. Met landgebonden wordt bedoeld dat bij het ontwerp van de proefprojecten architecten, constructeurs, leveranciers en uitvoerende partijen uit het land (veelal ReCreate-projectpartners) betrokken zijn, maar vooral ook dat gebruik wordt gemaakt van elementen die zijn verkregen uit de demontageprojecten in het eigen land.

In het ReCreate-project wordt onderscheid gemaakt tussen proefprojecten voor demontage en proefprojecten voor hergebruik. Op dit moment is slechts een beperkt aantal hergebruikproefprojecten uitgevoerd. Wel staan er met name in Duitsland en in Nederland twee grotere projecten op het punt van start uitvoering. Ook zijn er de nodige ontwerpen gemaakt met elementen uit demontageprojecten, die niet daadwerkelijk worden gebouwd. De ontwerpen zijn verzameld in [2]. Er zijn zes demontageproefprojecten uitgevoerd, die uitgebreid zijn beschreven in [3].

Demontageprojecten

Een overzicht van de zes demontageprojecten is gegeven in figuur 2. Hieronder volgt een toelichting.

Finland

In Finland is in Tampere een kantoorgebouw van zeven bouwlagen gedemonteerd. De constructie van dit gebouw was opgebouwd uit kanaalplaatvloeren, ondersteund door raamwerken van prefab-betonnen balken en kolommen. De constructie is geschoord door twee kernen van geprefabriceerde wanden.

Zweden (2x)

In Zweden zijn elementen gewonnen uit twee afgedankte gebouwen. Drie prefab-betonwanden kwamen uit een flatgebouw in de wijk Drottninghög in Helsingborg (donor 1). Dit gebouw is reeds voor aanvang van het ReCreate-project gedemonteerd. Uit het industriële gebouw Huggjärnet (donor 2), eveneens in Helsingborg, zijn prefab kolommen met in-situ funderingen en prefab balken gewonnen.

Nederland

Het Nederlandse demontageproject was het Prinsenhofgebouw in Arnhem. Dit project is uitgebreid beschreven in [1]. De constructie van dit kantoorgebouw bestond uit kanaalplaatvloeren en een dragende gevel met geprefabriceerde betonnen gevelelementen, geschoord door een kern en twee stabiliteitswanden opgebouwd uit prefab elementen.

Duitsland (2x)

In het oosten van Duitsland – waar in de kleinere steden sprake is van veel leegstand – zijn van twee woongebouwen de bovenste twee bouwlagen verwijderd. Het betreft woongebouwen in Hohenmölsen (donor 1) en Großräschen (donor 2). De prefab constructie van deze gebouwen bestaat uit massieve wandelementen en massieve vloerelementen. Deze vloerelementen hebben een beperkte overspanning.

Volledige bericht lezen?

Het volledige item is gratis beschikbaar voor onze leden.
Nog geen lid? meld u aan bij ons netwerk.

Reacties

x Met het invullen van dit formulier geef je Cement en relaties toestemming om je informatie toe te sturen over zijn producten, dienstverlening en gerelateerde zaken. Akkoord
Cement ©2026. All rights reserved.

Deze website maakt gebruik van cookies. Meer informatie AccepterenWeigeren